Szkolenia i webinary
Szkolenia i webinary
W ramach projektu od grudnia 2024 r. do sierpnia 2025 r. udostępniony zostanie formularz rekrutacyjny, za pomocą którego przedstawiciele organizacji pozarządowych z wspomnianych wyżej województw będą mogli zgłosić się do programu. Od stycznia 2025 r. wyłonione dziesięć grup dwudziestoosobowych zostanie zaangażowanych w pierwsze działania edukacyjne i mentorskie.
Szkolenia
W szkoleniach weźmie udział dziesięć grup dwudziestoosobowych (podlaskie i podkarpackie po 3 grupy, a lubelskie 4 grupy). Każda grupa skorzysta z trzech modułów szkoleniowych w formie zjazdów weekendowych – dwa moduły podstawowe oraz jeden moduł dodatkowy (specjalistyczny) z wybranego obszaru polityk publicznych. Każdy z modułów szkoleniowych będzie realizowany w wymiarze trzech dni warsztatowych w wymiarze około 5 godzin każdy.
Tematyka modułów szkoleniowych:
- Moduł 1: Proces stanowienia prawa, konsultacji publicznych, współkreowania, monitorowania i ewaluacji polityk publicznych w obszarach działalności NGO z wykorzystaniem gamy narzędzi partycypacji społecznej
- Moduł 2: Wzmocnienie potencjału NGO do działań rzeczniczych i strażniczych (typu watchdog)
- Moduł 3 (specjalistyczny): Tematyka w zależności od wybranego przez uczestnika obszaru polityk publicznych spośród 4 obszarów: edukacja i kształcenie, włączenie i integracja społeczna, rynek pracy, ochrona zdrowia
Webinaria
Uczestnicy wyżej opisanych szkoleń skorzystają z wsparcia dodatkowego w postaci 15 webinariów. Podczas webinariów zostaną poruszone bieżące tematy związane z modułami szkoleniowymi, ponadto organizacje pozarządowe będą mogły uzyskać informacje odnośnie tego, jak wzmocnić swój potencjał do działań rzeczniczych i strażniczych. Na każde z webinariów będzie zapraszany gość specjalny specjalizujący się w danej tematyce.
Szkolenia międzywojewódzkie
W trakcie programu szkoleniowego zorganizowane zostaną dwa międzywojewódzkie zjazdy szkoleniowe – jedno w środku realizacji (sierpień-wrzesień 2025 r.) oraz jeden na koniec realizacji (kwiecień-maj 2026 r.). Każde tego typu szkolenie będzie okazją do integracji międzywojewódzkiej organizacji, wymiany doświadczeń i przede wszystkim pozyskania nowej wiedzy.